Gdzie patrzeć podczas prowadzenia samochodu?

0

Zawsze kiedy mówimy o bezpieczeństwie, pojawia się temat obserwacji drogi.

Obserwacja drogi to proces, w którym kluczowe są trzy elementy:

  • obszar, który skanujemy wzrokiem, który powinien być możliwie jak najbardziej szeroki, skoncentrowany centralnie przed nami na drodze, powinien obejmować również otoczenie drogi,
  • koncentracja, to własne dzięki niej skupiamy się na danym nam zadaniu i jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości, bardziej uważni i gotowi do szybkiego zareagowania,
  • skanowanie drogi wzrokiem, dzięki temu kierowca uzyskuje informacje, które skanalizowane w oparciu o jego wiedzę i doświadczenie. Jest czymś w rodzaju komputera, który ocenia ryzyko elementów drogi i jej otoczenia.

Obserwacja drogi jest niezwykle ważna, dzięki niej możemy uniknąć zderzenia. Na przykład jeżeli kierowca zauważy piłkę, która leci w stronę drogi, może być przygotowany na to, że ktoś będzie próbował ją łapać. Właśnie takie, poszczególne incydenty mogą prowadzić do zwiększonej uwagi, która pozwoli uniknąć trudnych sytuacji w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że analizowania otoczenia daje nam dodatkowy czas na reakcję. Mamy w tym momencie świadomość tego, co może się wydarzyć. Niestety ta umiejętność nie jest łatwa do przyswojenia, nie jest czymś zupełnie naturalnym, musimy ją nabyć w procesie szkolenia albo zdobyć poprzez doświadczenie.

Podczas jazdy, na drodze w jednym czasie może wystąpić kilka zdarzeń potencjalnie ryzykownych. Warto nauczyć się, a później ćwiczyć ocenę takich sytuacji i podejmowanie szybkich decyzji. W ocenie poziomu ryzyka pomocne będą odpowiedzi na następujące pytania: jakie to jest zdarzenie, jak daleko jest od nas, jaki jest układ drogi i jej otoczenia, czy się przemieszcza, jak szybko możemy być w jego zasięgu. By podjąć decyzję powinniśmy jeszcze wziąć pod uwagę, co widzimy a czego możemy nie widzieć, jak to zdarzenie może się rozwinąć, które zdarzenie stanowi największe zagrożenie i co zrobimy, gdy sytuacja rozwinie się inaczej niż oczekiwaliśmy.

Pamiętajmy o uważnej obserwacji, zwracajmy uwagę na elementy, które dostarczają nam wiedzy, aby określić drogę oraz przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Takie elementy to na przykład: ukształtowanie terenu, drzewa czy na przykład lampy oświetleniowe znajdujące się przy drodze.

 

 

Udostepnij na:

O autorze tekstu

0 0

ZOBACZ INNE

Dodaj komentarz