Lexus LFA – supersamochód

0

Lexus LFA – super samochód jest kultowym modelem. Producent podkreśla jego elitarność ograniczając liczbę wyprodukowanych egzemplarzy do 500.

Do Niemiec, dokładnie do Kolonii w siedzibie Toyota Motorsport GmbH (TMG)e trafiają na okresowe przeglądy Lexusay LFA, które znajdują się w różnych krajach naszego kontynentu. Ponadto w tym ośrodku powstają między innymi wyścigowe bolidy japońskiego koncernu.

Szef warsztatu Peter Dresen mówi, że LFA serwisuje się według tych samych zasad, jak inne modele Lexusa, jednak pewne czynności są bardziej skomplikowane i wymagają większego nakładu pracy ze względu na trudniejszy dostęp, jak w autach wyścigowych. Ponadto podkreśla, że przegląd jest bardzo drobiazgowy, składa się między innymi z sprawdzenia stanu zawieszenia, układu kierowniczego i innych ważnych elementów wymaga zdjęcia skrywających je paneli. Jednak szczególną uwagę poświęca się hamulcom. Najpierw demontowane są klocki i tarcze – ich stan jest sprawdzany wizualnie i przez dotyk, co pozwala wykryć ewentualne pęknięcia węglowo-ceramicznego materiału. Jeżeli występują jakieś wątpliwości, elementy są podświetlane promieniami Roentgena. Stopień zużycia określa się przez zważenie. Przegląd obejmuje również prace takie jak wymiana oleju oraz filtrów oleju, powietrza i klimatyzacji, ale towarzyszą temu czynności diagnostyczne, które są bardziej zaawansowane – na przykład do zbiorniczka płynu hamulcowego wkłada się specjalny elektroniczny czujnik pozwalający sprawdzić, czy płyn nie jest zanieczyszczony wodą. Po każdym zakończonym przeglądzie wykonuje się trzy jazdy próbne: na terenie zakładu, na dystansie 3-4 km oraz na autostradzie.

Centrum ma pod swoją opieką 28 egzemplarzy Lexusa LFA, które znajdują się na terenie Europy. Niektórzy właściciele supersamochodów sami przyjeżdżają do Niemiec aby zrobić taki przegląd, jednak większość powierza przeglądy lokalnym salonom Lexusa, do których wówczas dojeżdżają specjaliści Centrum. Warto dodać, że z usług tego ośrodka korzystają również posiadacze LFA zza oceanu, którzy przybywają do Europy ze swymi autami, by pojeździć po niedalekim sławnym torze Nürburgring.

Udostepnij na:

About Author

0 0

ZOBACZ INNE

Dodaj komentarz