portrait of woman showing her thumbs up

Rejestracja samochodu krok po kroku

0

Obowiązkowym punktem po zakupie pojazdu jest wizyta w Wydziale Komunikacji w celu rejestracji. Przypominamy krok po kroku o czym należy pamiętać, żeby zrobić to szybko i skutecznie.

Rejestracja samochodu może się wydawać na pozór banalna, ale zanim wybierzemy się do właściwego urzędu komunikacji, warto wiedzieć jakie dokumenty powinniśmy ze sobą zabrać, żeby nie odejść spod okienka z kwitkiem.

Nieważne czy jest to samochód nowy, czy używany – każdy samochód musi zostać zarejestrowany. Sama procedura rejestracji z roku na rok staje się coraz bardziej przyjazna. Wiele urzędów udostępnia odpowiednie druku w Internecie, część spraw można załatwić zdalnie, a o wszystkim zostaniemy powiadomieni SMS-em lub emailem.

Mając dostęp do Internetu możemy wejść na stronę wydziału komunikacji właściwego dla naszego miejsca zamieszkania, skąd pobierzemy wniosek o rejestrację pojazdu. Wydrukowane blankiety są też dostępne na miejscu w urzędzie, ale dzięki temu możemy przyjść z uzupełnionym kwitkiem. We wniosku uzupełniamy dane takie jak marka i model samochodu, numer VIN czy poprzednie tablice rejestracyjne.  W niektórych urzędach funkcjonują jeszcze formularze, w których znajduje się rubryka z numerem silnika. Od jakiegoś czasu ten element jest traktowany jako część zamienna, wobec czego nie ma obowiązku uzupełniania tego numeru.

Zwykle najwięcej problemów przy urzędniczym okienku sprawia kwestia kompletu dokumentów. Jeżeli będzie brakowało choćby jednego, musimy się liczyć z ponowną wizyta. Dlatego warto upewnić się czy wzięliśmy ze sobą takie dokumenty jak:

  • umowa kupna-sprzedaży (ewentualnie faktura VAT lub inny dokument potwierdzający nabycie samochodu, np. umowa darowizny)
  • karta pojazdu (o ile została wydana)
  • dowód rejestracyjny
  • tablice rejestracyjne

Jeżeli samochód posiada współwłaściciela to potrzebne będzie pełnomocnictwo lub obecność tej osoby w urzędzie.  Jeżeli sprowadziliśmy samochód z innego kraju Unii Europejskiej to na początek odwiedzamy urząd celny i opłacamy akcyzę od kwoty wpisanej na umowie kupna. Nie musimy już wnosić opłaty recyklingowej, ponieważ została zniesiona pod koniec 2015 roku. Wszystkie dokumenty (dowód rejestracyjny, umowa kupna) w obcym języku powinny być przetłumaczone na język polski. Dodatkowo czeka nas jeszcze wyrobienie karty pojazdu, która kosztuje 75 zł. Jeżeli zagraniczne badanie techniczne będzie nieważne, po odbiorze tablic czasowych (koszt ok. 60 zł) czeka nas jeszcze wizyta w SKP. Jeżeli sprowadziliśmy samochód spoza Unii Europejskiej, to w całej procedurze pojawia się jeszcze temat cła, które wynosi 10 proc. kosztów pojazdu i transportu.

Po zarejestrowaniu samochodu otrzymamy pozwolenie czasowe, czyli tzw. miękki dowód. Dokument jest ważny przez 30 dni, a w szczególnych przypadkach można go przedłużyć jednorazowo o kolejne 14 dni. W praktyce „twardy” dowód rejestracyjny będzie gotowy po maksymalnie dwóch tygodniach od złożenia wniosku. Podczas odbioru finalnego dokumentu odbieramy decyzję o zarejestrowaniu samochodu wraz z kartą pojazdu. Urzędnik może zażądać aktualnej polisy OC z nowymi danymi właściciela pojazdu.

Jeżeli kupiliśmy samochód zarejestrowany w tym samym powiecie, nie będzie konieczności zmiany numerów rejestracyjnych. Możemy jednak wystąpić o wystawienie nowych tablic. Jeżeli kupiliśmy samochód od osoby prywatnej, mamy 14 dni na uregulowanie podatku od czynności cywilnoprawnych – deklaracja PCC-3.  Podstawą do wyliczenia podatku jest wartość rynkowa pojazdu, a wysokość podatku to 2 proc. Jeżeli cena na umowie będzie zaniżona, urzędnik ma prawo ją zakwestionować i skorygować.

Koszt rejestracji samochodu kupionego w Polsce:

Tablice rejestracyjne zwyczajne 80 zł
Dowód rejestracyjny 54 zł
Pozwolenie czasowe 13,50 zł
Nalepka kontrolna 18,50 zł
Nalepka legalizacyjna 12,50 zł
Opłaty ewidencyjne (łącznie) 2 zł
Koszt rejestracji przy zachowaniu dotychczasowych tablic 81 zł
Koszt rejestracji przy wyrobieniu nowych tablic 180,50 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne 1 000 zł

 

Koszt rejestracji samochodu sprowadzonego z/spoza Unii Europejskiej:

Tablice rejestracyjne zwyczajne 80 zł
Dowód rejestracyjny 54 zł
Pozwolenie czasowe 13,50 zł
Nalepka kontrolna 18,50 zł
Nalepka legalizacyjna 12,50 zł
Opłaty ewidencyjne (łącznie) 2 zł
Karta pojazdu 75 zł
Tablice czasowe ok. 60 zł
Tłumaczenia ok. 100 zł
Koszt rejestracji ok. 356 zł

Artykuł powstał przy współpracy z https://imoto.zone

Udostepnij na:

About Author

0 0

ZOBACZ INNE

Dodaj komentarz