Usterki reflektora – Jak sobie z nimi poradzić?

0

Podczas codziennego użytkowania auta, reflektory stopniowo się zużywają. W efekcie szyby i odbłyśniki matowieją, co oczywiście przekłada się na mniej skuteczne działanie świateł. Co robić w takiej sytuacji?

Polerowanie zmatowiałej szyby
Zdarza się, że za pogorszenie wydajności reflektorów odpowiada zużyta żarówka – wtedy sprawa jest dosyć prosta, bo wystarczy ją wymienić na nową. Jeśli mimo to lampy ciągle nie zapewniają odpowiedniego oświetlenia drogi, należy sprawdzić ich szyby. Podczas normalnej eksploatacji auta zanieczyszczenia na drogach – kurz, piasek, drobne kamienie – uszkadzają powierzchnię reflektora przez co staje się ona matowa i w efekcie cała lampa przednia działa mniej wydajnie. W takiej sytuacji można samemu podjąć się polerowania szyby, albo zadanie to powierzyć fachowcom, którzy mają odpowiednie narzędzia, pasty polerskie i doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Najpierw zabezpieczana jest powierzchnia lakieru samochodowego wokół reflektora. Następnie szyba lampy polerowana jest papierem ściernym o optymalnie dobranej ziarnistości. Na koniec powierzchnia ta jest utwardzana i zabezpieczana przed uszkodzeniami za pomocą specjalnych bezbarwnych lakierów.

Odbłyśnik do regeneracji
Niektórzy kierowcy próbują zwiększyć wydajność reflektorów montując w lampach przednich coraz mocniejsze żarówki. Trzeba jednak wiedzieć, że może to doprowadzić do szybszego zużywania się odbłyśnika, przez bo reflektor działać będzie coraz gorzej. Jeśli pomimo wymiany żarówki na nową (o mocy zalecanej przez producenta samochodu!) i polerowania szyby lampa ciągle słabo oświetla drogę, prawdopodobną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wypalony odbłyśnik. W przypadku starszych aut demontaż reflektora raczej nie sprawia większego problemu – zazwyczaj szyba mocowana jest w nich do odbłyśnika za pomocą specjalnych klipsów. W nowszych samochodach są one klejone, dlatego aby rozłożyć reflektor, trzeba podgrzać klej opalarką. Regeneracja odbłyśnika polega na metalizacji próżniowej – jest on umieszczany w specjalnej komorze, a następnie pokrywany warstwą aluminium i bezbarwnym lakierem zabezpieczającym całość.

Uszkodzona lampa
Podczas rozbierania reflektora wszystkie jego elementy są dokładnie czyszczone. W sprawnie działającej lampie powinno znajdować się niewiele kurzu. Jeśli wewnątrz pojawiło się dużo zanieczyszczeń, prawdopodobnie obudowa jest nieszczelna, albo uszkodzona. W takiej sytuacji konieczna będzie naprawa, albo wymiana tego elementu na nowy. Pamiętajmy, że sprawnie działające reflektory to kwestia bezpieczeństwa podczas jazdy po zmroku, dlatego nie można lekceważyć ich uszkodzenia, bądź małej wydajności. W nowych autach poszczególne elementy lamp przednich są klejone, dlatego trzeba wiedzieć jak je zdemontować, a po regeneracji złożyć na nowo. Potrzebne są też specjalne kleje, dlatego zdecydowanie najbezpieczniej będzie całe zadanie powierzyć fachowcom.

Szukasz reflektora do swojego samochodu? Sprawdź ofertę Sklepu BMW

Udostepnij na:

O autorze tekstu

0 0

ZOBACZ INNE

Dodaj komentarz