Wyjazd w góry – przepisy za granicą

0

Podróżowanie po państwach Europy nie jest trudną sprawą, ale trzeba pamiętać o przepisach, które mogą się różnić od tych w Polsce.

Żeby szybciej rozpocząć sezon zimowy lub cieszyć się nim jeszcze, gdy w Polsce melduje się wiosna, wystarczy pojechać kilkaset kilometrów na południowy zachód. Tam z pewnością będą czekać na nas doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Warto jednak mieć na uwadze, że mimo obecności w Unii Europejskiej, przepisy w poszczególnych krajach mogą się różnic. Dlatego przestawiamy najczęściej wybierane kraje oraz najważniejsze przepisy, które powinniśmy tam respektować.

Austria – w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia samochód poruszający się po terenie tego kraju musi być wyposażony w opony zimowe, których bieżnik wynosi co najmniej 4mm. Podczas niesprzyjających warunków oraz miejscach do tego wyznaczonych musimy być wyposażeni w łańcuchy zimowe. Przewożenie nart we wnętrzu samochodu jest zakazane. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu obejmuje takie elementy jak: apteczka, trójkąt ostrzegawczy oznakowany EC27, kamizelka odblaskowa spełniająca normę EN 471 (należy ją założyć wysiadając nawet w celu rozstawienia trójkąta ostrzegawczego). Ograniczenie prędkości: w zabudowanym 50 km/h, niezabudowanym 100 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych 130 km/h. W wielu miastach to ograniczenie jest większe i wynosi 30 km/h. W przypadku pojazdów z łańcuchami śniegowymi jest to 50 km/h. Światła mijania w okresach osłabionej widoczności powinny być włączone również w porze dziennej, ale obecnie w Austrii nie ma już obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę cały rok.

Czechy – opony zimowe obowiązkowe przy temperaturze poniżej 4 stopni Celsjusza oraz od 1 listopada do 31 marca lub dłużej (przy złej pogodzie). Minimalna głębokość bieżnika – 4 mm. Łańcuchy śniegowe są konieczne tylko w przypadku ekstremalnej pogody lub gdy nakazują to znaki, opony z kolcami są zabronione. Ograniczenie prędkości: 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h na niezabudowanym oraz 130 km/h na autostradach. Światła mijania są obowiązkowe przez cały rok. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: kamizelka odblaskowa EN 471 (musi być przechowywana w kabinie, nie w bagażniku), trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników, apteczka.

Francja – prawo zaleca używanie opon zimowych o bieżniku minimum 3,5 mm. Na obszarach górskich znajdują się znaki informujące o obowiązku korzystania z opon zimowych. Na wyposażeniu samochodu powinny się znaleźć łańcuchy przeciwślizgowe, w razie konieczności przejechania przez obszar, gdzie są one nakazane. Brak łańcuchów jest karany mandatem. Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych i autostradach. Obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok. Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelka odblaskowa EN 471, jednorazowe testy alkoholowe, apteczka jest zalecana.

Niemcy – samochód musi być wyposażony w opony zimowe oraz płyn do wycieraczek odporny na mróz. Kierowca, który będzie się poruszał samochodem nieprzygotowanym do sezonu zimowego otrzyma mandat w wysokości 40 euro. W przypadku, gdy auto będzie utrudniać ruch, możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 80 euro. Łańcuchy są obowiązkowe w miejscach, które wyznaczają znaki drogowe. Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h w terenie niezabudowanym, rekomendacja 130 km/h na drogach ekspresowych i autostradach. Światła mijania lub dzienne są zalecane w ciągu dnia, obowiązkowe przy słabej widoczności z powodu mgły, śniegu lub deszczu, również w tunelach. Niedopuszczalna jest jazda wyłącznie na światłach pozycyjnych. Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gumowe rękawiczki, zestaw zapasowych żarówek.

Szwajcaria – nie ma konieczności wyposażania auta w opony zimowe, ale gdy nasz pojazd będzie utrudniał ruch, zostaniemy ukarani mandatem. Używanie łańcuchów jest dozwolone w miejscach wyznaczonych przez znaki drogowe. Wystarczy, że zamontujemy je przynajmniej na kołach napędowych. Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych i 120 km/h na autostradach. Światła mijania są obowiązkowe przez całą dobę cały rok. Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka pierwszej pomocy, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy w kabinie pasażerskiej.

Słowacja – w okresie od 15 listopada do 15 marca prawo nakazuje używanie opon zimowych. Z łańcuchów można korzystać w przypadku mocnego ośnieżenia lub oblodzenia dróg. Ograniczenie prędkości: podobne, jak w Czechach, ale na drogach ekspresowych 100 km/h, na autostradach między 90 a 130 km/h. Światła mijania są obowiązkowe przez cały rok. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: kamizelka odblaskowa przechowywana w kabinie, trójkąt ostrzegawczy, apteczka. Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

Włochy – od 1 listopada do 15 kwietnia prawo nakazuje używania opon zimowych oraz wożenia w samochodzie łańcuchów. W regionie Val d’Aosta ten obowiązek dotyczy terminu od 15 października do 15 kwietnia. Ograniczenie prędkości: na terenie zabudowanym 50 km/h, niezabudowanym 90 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h oraz na autostradach 130 km/h. Kierowcy ze stażem do 3 lat od zdobycia uprawnień nie mogą przekraczać 90 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie. Światła mijania: obowiązkowe również w dzień poza terenem zabudowanym lub przy słabej widoczności, również w tunelach. Tylne światło przeciwmgielne można włączać jedynie przy widoczności poniżej 50 m lub intensywnych opadach deszczu/śniegu.

W większości krajów musimy się liczyć z zakazem przewożenia sprzętu narciarskiego w kabinie samochodu. Dlatego najlepszym wyjściem jest zakup bagażnika dachowego, składającego się z belki bazowej oraz uchwytów dla dwóch lub sześciu par nart. Taki bagażnik jest mocowany na relingach. Drugą opcją jest zakup tzw. kufra. Jest to bardziej uniwersalne rozwiązanie, które oprócz nart pozwala zmieścić buty narciarskie, kaski oraz inny bagaż.

Artykuł powstał przy współpracy z https://imoto.zone

Udostepnij na:

O autorze tekstu

0 0

ZOBACZ INNE

Dodaj komentarz