Wyższa szkoła jazdy dla kierowców i narciarzy

0

Trening czyni mistrza – w tych trzech słowach zapisana jest cała wartość ćwiczenia, powtarzania i zdobywania kolejnych umiejętności. Wyjazdy na narty dają miłośnikom tego sportu dużo radości i satysfakcji. Wbrew pozorom narciarstwo alpejskie i podróżowanie samochodem mają wiele wspólnego. By przyjemne doznania z jazdy na nartach i podróży autem towarzyszyły nam przez cały czas, trzeba być świadomym elementów, z których się składają i które zapewniają wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo.

Zarówno narty, jak i jazda samochodem, wymagają ciągłego doskonalenia, jeśli naszym celem jest poruszać się pewniej, bezpieczniej i móc zdobywać trudniejsze trasy. Obie dyscypliny odwołują się również do najważniejszych elementów, które powinien poznać dobry kierowca i narciarz.

Po pierwsze prędkość jazdy – na nartach i na drodze należy ją dostosować do warunków panujących na trasie oraz naszych umiejętności. Podczas zjazdy szczególną ostrożność warto zachować tam, gdzie trasa się zwęża lub tworzy zakręt. Wybierając trasy warto zapoznać się z ich stopniem trudności, określanym kolorem. Najłatwiejsze są zielone szlaki, a czerwone i niebieskie wymagają większego doświadczenia. Trasy czarne są najtrudniejsze.

Po drugie pogoda. Zarówno dla narciarzy, jak i kierowców, problematyczna jest ograniczona widoczność, niska temperatura i wiatr. Utrudnienia spowodowane przez mgłę mogą doprowadzić do pobłądzenia na trasie. W takim przypadku należy skorzystać z map i GPS np. w naszym telefonie.

Dobór sprzętu oraz odpowiedni jego stan i konserwacja, w trakcie i po sezonie, to kwestie kluczowe zarówno dla narciarzy, jak i kierowców. Podczas zimowych wojaży należy pamiętać, że na trasie nie ma możliwości naprawy sprzętu. Dla narciarza przyczyną tragedii może być zły stan wiązań, nart, nieodpowiednie ubranie czy brak sprzętu umożliwiającego wezwanie pomocy. Kierowca, tak jak narciarz, szczególnie gdy wyrusza w nieznane, powinien sprawdzić samochód. Pojazd wyposażony w konieczny sprzęt, pozwoli przetrwać czas, gdy będziemy czekać na pomoc, albo gdy sami będziemy usuwać usterkę.

Bez względu na to, czy poruszamy się po górach czy drogach, musimy poznać panujące tam zasady oraz znaki, które informują nas o tym, jak powinniśmy się zachować i na co zwrócić uwagę. Dotyczy to zarówno zasad spisanych, jak i zwyczajowych. Jedną z nich jest ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu. Uważne obserwowanie drogi i jej otoczenia oraz zwracanie uwagi na niepokojące zachowania pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność, to skrzyżowania tras oraz w przypadku narciarzy – dojazdy do wyciągów.

Kilometry przebyte na stokach narciarskich czy te pokonane na drogach dają nam doświadczenie, dzięki któremu możemy udoskonalać i zmieniać styl jazdy, lepiej rozumieć trasy i warunki tam panujące. Nie należy przeskakiwać etapów. Przebyte trasy stanowią doskonałą szkołę i przygotowują nas na dalsze kilometry.

Statystyki policyjne są pełne ofiar wypadków, młodych uczestników ruchu drogowego, którzy wierzyli, że są lepsi, niż okazali się w rzeczywistości. Nie można zjeżdżać ze stromych stoków, jeśli wcześniej nie nauczymy się zjeżdżać z małych górek.

Narciarstwo alpejskie to aktywność wymagająca technicznych umiejętności. Zarezerwowane jest dla doświadczonych narciarzy, którzy wiedzą, jak ryzykowne zjazdy zamienić w dobrą zabawę z bezpiecznym zakończeniem. Nabyte umiejętności warto podnosić, korzystając z pomocy trenerów czy bliskich, którzy potrafią to robić lepiej.

„W jeździe samochodem działa to dokładnie tak samo. Umiejętności będą rosnąć, jeśli będziemy chcieli je rozwijać. Doświadczenie na pewno będzie pomocne, ale musi być uzupełnione chęcią zmiany i merytorycznym wsparciem trenera. Na pewno pomogą nam w tym powstające ośrodki doskonalenia jazdy. Szkolenie z zachowania w awaryjnych sytuacjach, w bezpiecznych warunkach, to pot na szkoleniu, który pozwoli później uniknąć smutnych konsekwencji zdarzeń drogowych” – tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoła, Radosław Jaskulski.

Ta lista nie jest ostateczna. Cechami łączącymi dobrego narciarza z dobrym kierowcą są również chłodna głowa i odporność na stres, a także nieprzecenianie własnych umiejętności i wybieranie najlepszych rozwiązań z dostępnej palety. Rozwijajmy nasze umiejętności, czerpmy z doświadczenia i bezpiecznie pokonujmy narciarskie i drogowe szlaki.

Udostepnij na:

O autorze tekstu

0 0

ZOBACZ INNE

Dodaj komentarz